Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 

ALMANCA ÖĞRETMENLERİMİZE YÖNELİK MESLEKİ GELİŞİM PROGRAMI BAŞLIYOR

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Goethe Enstitüsü arasında yapılan iş birliğiyle Almanca öğretmenleri, Türkiye ve Almanya'da mesleki gelişim programlarına alınacak. 
ALMANCA ÖĞRETMENLERİMİZE YÖNELİK MESLEKİ GELİŞİM PROGRAMI BAŞLIYOR

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Goethe-Institut arasında 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda Almanca öğretmenlerinin mesleki ve alan gelişimlerinin desteklenmesine yönelik işbirliğini kapsayan Mutabakat Beyanı, Genel Müdürümüz Doç. Dr. Sayın Adnan BOYACI ve Goethe-Institut Müdürü Dr. Sayın Eva MARGUARDT tarafından 21 Haziran 2019 tarihinde imzalandı.

Mutabakat beyanı ile Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Goethe-Institut arasında Millî Eğitim Bakanlığının "2023 Eğitim Vizyonu" kapsamında hedeflenen yabancı dil reformuna yönelik Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî devlet okullarında görev yapan Almanca öğretmenlerinin mesleki ve alan becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu'nda Türkiye Almanya Büyükelçiliğı ile Bakanlığımız temsilcilerinin katıldığı imza törenindeki konuşmasında Genel Müdürümüz Doç. Dr. Sayın Adnan BOYACI  "2023 Vizyon Belgesi belge olmanın ötesinde bizim için temel stratejiler doğrultusunda hayata geçirmeye gayret ettiğimiz bir eylem planıdır. Tüm çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz. Bizler çocuklarımızın bu günün değil geleceğin dünyasında da var olabilmesi için eğitimin stratejik yönünü  hayata geçirebilmek konusunda eylemlerimizi planladık. Bunun için gerek kendi yakın tarihimizdeki gerek dünyadaki uluslararası eğitim belgelerini  inceledik. Bu eylem planlarını eğitimde yer alan paydaşlarımızla hazırladık.  Eğitimin en önemli aktörleri olan  öğretmenlerimiz çocuklarımızın geleceğini şekillendirmektedir.  Bizim temeldeki müttefiklerimiz, öğretmenlerimiz ve okul yöneticilerimizdir. Programların içeriğini akademisyenler, öğretmenler ve yöneticilerden yararlanarak oluşturmaya gayret gösterdik. Çünkü dil bir kültür işidir ve onu bulunduğu kültür içerisinde, o kültürün sağladığı imkanlar, medeniyete taşıdığı izler ve katkılar bağlamında öğrenmek bizim için stratejik önceliktir. Öğretmenlerimize sağladığımız her imkânın çocuklarımıza yeni kapılar açacağına ve 21.yüzyılın küresel oyuncularını yetiştirmeye katkı sağlayacağına eminiz." dedi.

Mutabakat Beyanı kapsamında Almanca öğretmenlerimize yönelik eğitimlerin 1. Fazı 24 Haziran-5 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ankara Hizmetiçi Eğitim Enstitüsünde, 2. Fazı ise Eylül 2019'da Almanya'da gercekleştirilecektir. İki yıl içerisinde 5.000 Almanca öğretmenimizin bu eğitimlere katılımı planlanmıştır.

Mutabakat beyanı imzalarının atılmasının ardından Genel Müdürümüz Doç. Dr. Sayın Adnan BOYACI, Goethe-Institut yetkilisi Dr. Sayın Eva MARGUARDT ile çalışmada emeği olan Bakanlığımız ve Goethe-Institut yetkililerinin hatıra fotoğrafı ile program sona ermiştir.

22-06-201922-06-201922-06-201922-06-201922-06-201922-06-201923-06-201922-06-201922-06-2019

Milli Müdafa Cad. 6/3 Ek Bina Kızılay/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.