Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 

ATALARIMIZIN DİLİNDEN, ÖĞRENCİLERİMİZİN PALETİNDEN ANADOLU MASALLARIMIZ

ATALARIMIZIN DİLİNDEN, ÖĞRENCİLERİMİZİN PALETİNDEN ANADOLU MASALLARIMIZ

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliğinde hayata geçirilen "Anadolu Masalları Projesi" tanıtım toplantısı Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürümüz Doç. Dr. Adnan Boyacı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Bakanlığımız üst düzey temsilcileri, öğretmenler ve öğrencilerimizin katılımı ile  MEB Şura Salonu'nda 30 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

Anadolu Masalları Resim Sergisi ve Tanıtım Toplantısı'ndaki konuşmasında Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, milli değerlerin hayata geçirilmesi ve çocuklarla buluşturulmasının vazifeleri olduğunu söyledi. Sayın Bakanımız, "Bu vazifemizi yerine getirebilirsek sadece şikayet ettiğimiz bir durum içerisinde değil, çocuklara örnek olduğumuz, onlar için bir rol model ortaya koyduğumuz bir gayretin içinde olabileceğiz." dedi.  

"Masalların eğitim sistemi için anahtar bir rol oynadığını" vurgulayan Sayın Bakanımız, Türk masallarının dışında başka ülkelerin masallarını da bir araya getiren bir çalışma yapıldığını ifade ederek "Güzel sanatlar liselerindeki çocuklarımızın rehberliğinde ata yadigarı bu masallara paletleri ve fırçalarıyla ruh veren öğretmenlerimiz var. Hazırlanan masalların dijital ortamlara taşınması, bazı sinema eserlerine mevzu olması, bir takım çizgi filmlerle tekrar buluşturulması gibi devam çalışmaları noktasında da gayretlerimiz olacak. Bu şekilde biz bu topraklarla, Türk kimliği ile bağımızı nasıl daha gerçekçi biçimde göstermiş oluruzun da yanıtını vermiş olacağız. Bugün, bir varmış bir yokmuş demeyeceğiz, bir varmış hep varmış diyeceğiz." dedi.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürümüz Doç. Dr. Adnan Boyacı, projeyle Anadolu ve Osmanlı dönemi topraklarındaki masalların tarandığını belirterek derlenen masalların pedagojik kontrolden geçirildiğini ve bu masalların resimlenmesi için çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti. UNESCO Milli Komitesi ile iş birliği yapıldığını, bu konuda çalışmalar yürüttüklerini ifade ettiği konuşmasında "Bundan 100-500 yıl önceki yaşantıları, o dönemin kültürel imkanlarını, evleri, yaşam koşullarını çocukların hayal etmesini istedik. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz çok çalıştılar. Yaklaşık 2,5 ay içinde 80 masalın tüm hikayelerinin resimlenmesini tamamladık." dedi.  

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile UNESCO Türkiye Milli Komisyonu projesi olarak çocukların kendi kültürel kodlarını taşıyan, onlara farklı evrenlerin kapısını aralayan ve hayal güçlerini geliştiren Anadolu masalları ile tanıştırmak amacıyla hazırlanan Anadolu Masalları Projesi kapsamında oluşturulan akademik bir heyet ile en sevilen Anadolu masalları derlendi ve 80 masal çocukların seviyesine uygun şekilde yeniden düzenlendi.

Kültürel mirasa uygun olarak güzel sanatlar liseleri öğrencileri tarafından görsellenen  masallar, öğrencilerin renkleri ve fırçalarında hayat buldu. Proje kapsamında, yapılan resimlerden oluşan Anadolu Masalları Resim Sergisi'nin, ülkenin 7 bölgesinde ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu desteğiyle Paris'te açılması planlanıyor.

Çocukların kendi masallarını kurgulamaları ve oyunlaştırmaları amacıyla, resimlenen masalların dijital olarak çocukların istifadesine sunulması, masal oyun kartlarının hazırlanması ve basılı kitap olarak çocuklarla buluşması için hazırlanan ve tasarım çalışmaları tamamlanan eğitim kitinin içerisinde görme ve işitme engelli çocuklar için sanatçıların sesiyle masalların  seslendirilmesi ve işaret diline de çevrilmesi planıyor.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce, proje kapsamında hazırlanan ve mesleki gelişim planına alınan "Masal Anlatıcılığı Sertifika Programı" kapsamında gerçekleştirilecek eğitimler ile 2019 yılı içerisinde 20 bin öğretmenin eğitilmesi hedefleniyor.

01-06-201901-06-201901-06-201901-06-201901-06-201901-06-201901-06-201901-06-2019

Milli Müdafa Cad. 6/3 Ek Bina Kızılay/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.