Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 

Ben De Varım

Ben De Varım

Genç Hayat Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ortaklığında “Toplumsal Cinsiyet ile Hayata ve İstihdama Katılıma İlişkin Öğretmen Eğitimlerinin Desteklenmesine Yönelik İşbirliği Protokolü” kapsamında hayata geçirilen Ben de Varım Projesini yürütülmektedir.

Süresi 3 yıl olan projede hedef kitle Kız Teknik ve Meslek Lisesinde okuyan 16-18 yaş aralığındaki genç kızlar, Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğretmenleri ve Öğrencilerin aileleri (veliler) olarak belirlenmiştir.Ben de varım projesi kapsamında, Kız Teknik ve Meslek Liselerinde görev yapan öğretmenlerin, öğrencilerin istihdama ve toplumsal hayata katılımları konusunda güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu doğrultuda, Kız Teknik ve Meslek Liselerinde öğrenim gören kız öğrencilerin; toplumsal cinsiyet eşitliğine dair farkındalık kazanmaları, yaşam becerilerinin ve istihdama yönelik becerilerinin geliştirilmesi konusunda öğretmenlerin desteklenmesi,  ailelerinin toplumsal cinsiyet eşitliği ve genç kızların istihdam edilmeleri konusunda bilgilerinin artırılması ve staj yaptıkları kurumlardaki staj yeri danışmanlarının gençlerle çalışma ve geri bildirim verme konusunda bilgilendirilmesi hedeflenmektedir.

Üç yıllık protokolü olan projenin ilk yıl uygulaması İstanbul, Ankara, Adana ve İzmir illerinde yapılmaktadır. Projenin ikinci ve üçüncü yıllarında, uygulama toplamda 10 ilde gerçekleştirilecektir. 

Proje kapsamında 10 ilde maksimum 250 Öğretmenin proje kapsamında gerçekleştirilen eğitimlerden yararlanması ve okulunda uygulama yapması hedeflenmektedir. Proje sonunda 4000 Kız öğrenci öğretmenlerinden eğitim alarak projeye dahil olacaktır.

 Proje Kazanımları: 

Gençlerin;

• Kendilerini tanıyabilmeleri,

• İletişim becerilerinin artması,

• Ön yargılarının farkına varabilmeleri,

• Takım çalışması becerilerinin gelişmesi,

• Toplumsal ve ekonomik katılımlarının güçlenmesi,

• Hedef belirleme becerisinin kazanılması,

• Öz geçmiş hazırlama ve mülakata hazırlık becerilerinin öğrenilmesi olarak belirlenmiştir.

Milli Müdafa Cad. 6/3 Ek Bina Kızılay/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.