Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürümüz Doç. Dr. Semih AKTEKİN Elmadağ İlçesini Ziyaret Etti

Genel Müdürümüz Doç. Dr. Semih AKTEKİN Elmadağ İlçesini Ziyaret Etti

 

Genel Müdürümüz Doç. Dr. Semih AKTEKİN yılsonu mesleki çalışmalar kapsamında 14.06.2017 tarihinde  Ankara’nın Elmadağ ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda ve Hasanoğlan Atatürk Fen Lisesi Konferans Salonunda öğretmenlerimiz ile bir araya geldi.

 

Genel Müdürümüz konuşmalarında, Bakanlık olarak öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimini sürekli kılmak, öğretmenlerin gelişim ihtiyacını tespit etmek ve periyodik olarak yapılacak bir performans değerlendirme sistemini hayata geçirmek için öğretmen yeterliklerini sürekli güncelleme amacını taşıdıklarını, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan Öğretmen Strateji Belgesi´nde de öğretmen performans sistemine ilişkin hedef ve eylemlerin yer aldığını bildirdi. Bu kapsamdaki hedeflerinin, bütün öğretmenler için evrensel ölçütlere göre yeni bir performans değerlendirme sistemi geliştirmek, öğretmen yeterlikleri çerçevesinde öğretmenlerin mesleki gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi, mesleki gelişim çalışmalarının izlenmesi, yönlendirilmesi ve değerlendirilmesine yönelik çoklu veri kaynağına dayalı değerlendirme yaklaşımı çerçevesinde bir performans yönetim sistemi kurmak olduğunu belirtti.

 

Öğretmenlerimizin, gelişim ihtiyacını içeren konularda hizmet içi eğitimlere tabi tutulmasının öngörüldüğünü dile getiren Genel Müdürümüz Semih Aktekin, "Okul idareleriyle işbirliği içerisinde bu gelişim ihtiyacı belirlenecek. Ayrıca öğretmenlerin zayıf yanları değil, güçlü yönleri de ortaya çıkarılacak. Bu sistemle öğretmenlerimiz için bireysel gelişim programı belirlenecek. Öğretmene bireysel ve mesleki gelişim planı hazırlanacak. Öğretmenin alan bilgisi zayıf ise onu alan bilgisi programlarına yönlendireceğiz. Sınıf yönetimi becerisi zayıfsa sınıf yönetimi eğitimlerine yönlendireceğiz. İletişim becerileri zayıfsa o alandaki eğitimlere yönlendireceğiz. Bunlar mahallinde veya merkezi eğitimler olarak düzenlenecek. Bu eğitimlere katılan öğretmenler sürekli değerlendirilerek, bir önceki değerlendirme döneminden yeni değerlendirme dönemine kadar ne kadar gelişim göstermiş, eksikliklerini ne kadar gidermiş ortaya çıkmış olacaktır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

20-06-201720-06-201720-06-2017

 

 

Milli Müdafa Cad. 6/3 Ek Bina Kızılay/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.