Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürümüz Doç. Dr. Semih AKTEKİN Gölbaşı İlçesini Ziyaret Etti

   
 Genel Müdürümüz Doç. Dr. Semih AKTEKİN Gölbaşı İlçesini Ziyaret Etti

Genel Müdürümüz Doç. Dr. Semih AKTEKİN yılsonu mesleki çalışmalar kapsamında 15.06.2017 tarihinde  Ankara’nın Gölbaşı İlçesinde  Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde öğretmenlerimiz ile bir araya geldi.

 

Genel Müdürümüz öğretmen strateji belgesinde öğretmenlik lisans programlarının yapılandırılmasından, öğretmen seçimine, performans değerlendirmeden, kariyer basamaklarına kadar pek çok başlığın bulunduğunu, amacın mesleğe uygun öğretmen istihdamını sağlamak, öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimini sürekli kılmak ile öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı ve mesleğin statüsünü güçlendirmek olduğunu anlattı.

 

Strateji Belgesi´nin hedeflerinden birinin de öğretmenlere yönelik periyodik performans sistemi uygulanması olduğuna işaret eden Aktekin, geçen yılın haziran ayında okul idarecilerinin değerlendirmesiyle öğretmenlere yönelik pilot olarak bir performans değerlendirmesi yapıldığını anımsattı. Yeni yapılacak performans değerlendirmesinde sadece okul müdürlerinin değil aynı zamanda zümre öğretmenlerinin, öğrenci ve velilerin de öğretmeni belirli kriterlerle değerlendireceğini, ayrıca öğretmenin kendisine ilişkin öz değerlendirme yapacağını anlattı.

 

Bütün öğretmenlerin 4 yılda bir öğretmen yeterlikleri çerçevesinde yapılacak sınava tabi tutulmasına ilişkin de açıklamalarda bulunan Aktekin, şunları kaydetti:  "Sınav da bize zengin bir veri sağlayacak. Biz bu verileri öğretmenlerin kişisel ve gelişim çalışmalarında politika geliştirmek ve ihtiyaç analizi için kullanacağız. Diyelim ki bir öğretmenin alan bilgisi ile eksikleri olduğunu tespit ettiğimizde öğretmenlerimizin hizmet içi eğitimlere katılmasını sağlayacağız. Dolayısıyla bu öğretmen yeterlikleri kapsamında yapılacak sınav, bir seçme, eleme veya bir sıralama sınavı değil, değerli meslektaşlarımızın mevcut durumunu tespit çalışmasıdır. Bu durumun tespiti ileriye dönük politika geliştirirken ihtiyaç duyduğumuz verileri bize sağlayacak. Çünkü bir milyon öğretmenin olduğu bir sistemden bahsediyoruz. Burada hangi öğretmenimizin neye ihtiyacı olduğunu; güçlü yönlerini, hangi öğretmenimizin gelişime ihtiyaç duyduğunun tespitini sağlamak üzere bu veriler gerekmektedir. Bu verileri ise performans değerlendirme sınavı ve yeterlik sınavı sağlayacaktır" şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

 

20-06-201720-06-2017

20-06-2017

Milli Müdafa Cad. 6/3 Ek Bina Kızılay/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.