Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 

Öğretmenler Derslerini Müzelerde Anlatacak

Öğretmenler Derslerini Müzelerde Anlatacak

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, genel ve özel alan yeterliklerinin artırılması amacıyla başta tarih eğitimi olmak üzere farklı derslerin kazanımlarının öğrencilere müzelerin tarihsel, arkeolojik ikliminde kazandırılması amacıyla ''Müze Eğitimi Sertifika Programı'' hazırladı. 

Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce öğretmenlerin müzeleri eğitim ortamı olarak kullanmaları ve bu konudaki bilgi ve birikimlerini artırmaları için bir dizi eğitim başlatıldı.

Maziyi derin izlerle bağlayan, geçmişin öğretilerini gelecek ile buluşturan müzelerde çocuklarımıza tarih ve kültür farkındalığı ile millî tarih şuurunun daha somut ve kalıcı olarak kazandırılmasını amaçlayan program kapsamında düzenlenen öğretmen eğitimlerine müze eğitimi alanında uzman Ankara Üniversitesi öğretim üyeleri de katıldı.

Ayrıca Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde "Müze Eğitimi Öğretmen El Kitabı" ve "Müze Etkinlik Kitabı" hazırlandı.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce, 17-21 Haziran 2019 tarihleri arasında öğretmen ''Müze Eğitici Eğitimi'' mesleki gelişim programının düzenlenmesi ve iki yıl içerisinde de 15.000 öğretmenin müze eğitimi alması hedefleniyor.

"Müze Eğitimi Sertifika Programı" kapsamında yapılan çalışmaların kamuoyu ile paylaşılması ve müze eğitimi konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla; Büyük Cihan İmparatorluğunun ve İstanbul'un tarihi tanığı, kültür mirasımızın nadide eserlerinin yüzyıllardır en büyük emanetçisi Topkapı Sarayı Müzesinde 28 Mayıs 2019 tarihinde Millî Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Adnan BOYACI, Ankara Üniversitesi Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Çakır İLHAN ve Türk Tarihçi, Akademisyen, Yazar Prof. Dr. İlber ORTAYLI'nın katılımı ile "Müze Eğitimi Tanıtım Programı" gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmalarının ardından Millî Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK ile Prof. Dr. İlber ORTAYLI'nın, öğretmen ve öğrencilerin katılımı ile düzenlenen 'Müze Eğitim Sohbeti'nin ardından öğretmenler ve öğrenciler tarafından gerçekleştirilen 'Müzede Eğitim Etkinliği' ile program sona erdi.


29-05-201929-05-201929-05-201929-05-201929-05-201929-05-2019

Milli Müdafa Cad. 6/3 Ek Bina Kızılay/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.