Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 

Öğretmenler Konya´da Hz. Mevlana´nın 741. Vuslat Yıldönümü Törenlerine Katıldı

Öğretmenler Konya´da Hz. Mevlana´nın 741. Vuslat Yıldönümü Törenlerine Katıldı

Öğretmenler Konya’da Hz. Mevlana´nın 741. Vuslat yıldönümü törenlerine katıldı.

Genel Müdürlüğümüz faaliyetleri kapsamında mesleki başarılarından dolayı başarılı görülen 81 ilimizden birer öğretmenimizin manevi kültürümüzde evrensel boyutta kabul gören tüm dünyanın hayranlıkla izlediği ve etkilendiği Hz. Mevlana’nın Hakk’a kavuşmasının 741. yılı münasebetiyle düzenlenecek Şebiarus törenlerine katılması, bu kültürümüzü yakından tanıma imkânı bulması 03/12/2014 tarih ve 30408313/880/6017452 sayılı Makam Onayı ile uygun görülmüştür.

Bu kapsamda;

13 Aralık 2014 Cumartesi günü saat 10:00’da Konya Öğretmenevinde katılımcı öğretmenlerle birlikte tanışma toplantısı yapılmıştır. Toplantı Konya Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY´un açılış konuşmaları ile başlamış olup, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Öğretmen Hizmet Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Dairesi Başkanı Muhittin YILMAZ ve katılımcı öğretmenlerin konuşmalarıyla devam etmiştir. Konuşmaların ardından Konya Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından katılımcı öğretmelere hediye takdiminde bulunulmuştur.  Faaliyet Hz. Mevlana´nın Türbesi ve Mevlana Müzesi gezisiyle devam etmiştir. Müze Programı sonrası Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYÜREK misafirlere Konya yöresine ait yemek ikramında bulunarak öğretmenlerle bir araya gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Ali YILMAZ Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYÜREK´e çiçek takdiminde bulunarak ev sahipliği ve gerçekleştirilen organizasyona vermiş olduğu katkılardan dolayı memnuniyetlerini ifade etmiştir. Bakanlığımız, İl Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri ve öğretmenlerle birlikte program kapsamında Konya İline ait tarihi, kültürel yerlerin gezisi ve şehir turu yapılmıştır. Hz. Mevlana´nın 741. Vuslat Yıldönümü kapsamında akşam saat 20.00’de Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezinde düzenlenen Türk Tasavvuf Müziği Konseri ve Şeb-i Arus töreni izlenmiş ve etkinlikler tamamlanmıştır.

14 Aralık 2014 Pazar sabahı öğretmenlerle yapılan görüşme ve vedalaşma ile faaliyet sona ermiştir.

 

Milli Müdafa Cad. 6/3 Ek Bina Kızılay/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.