Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 

Okul Tabanlı Afet Eğitimi II. Faz Çalışmaları Başladı

Okul Tabanlı Afet Eğitimi  II. Faz Çalışmaları Başladı

 Okul Tabanlı Afet Eğitimi

Bakanlığımızın Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansının (JICA) finansal desteğiyle yürüttüğü projede, ülkemizdeki okullarda yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerin afet eğitimi konusunda bilinçlendirilmeleri ve afet zararlarının en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. Projenin I. aşaması 2010-2014 yılları arasında gerçekleştirilerek tamamlandı. Proje kapsamında eğitim almış öğretmenler kendi okullarında ve çevre okullarda bilinçlendirme eğitimleri gerçekleştirildi ve bu şekilde 10 pilot ildeki tüm ilkokul düzeyindeki okullardaki öğretmenlere bilinçlendirme eğitimi verildi. Birinci proje içinde yer almış ve eğitim vermiş olan öğretmenler yoluyla, 2016 yılı içerisinde 2 (iki), 2017 yılında 1 (bir) olmak üzere toplam 3 (üç) eğitimde 248 öğretmene okul tabanlı afet eğitimi verildi.   

Projenin II. Aşamasının 2017-2021 yılları arasında yapılması ve projenin Türkiye geneline tüm okul düzeylerini kapsayacak şekilde yaygınlaştırılması kararlaştırıldı. Temmuz 2017’de Genel Müdürümüz Doç. Dr. Semih AKTEKİN ve Genel Müdürlük personelinden oluşan ekip Japonya’ya çalışma ziyaretinde bulunmuş ve projenin yol haritasını belirleyen ön protokol metni imzalandı.

Proje kapsamında verilecek öğretmen eğitimleri dünyada yapılan yetişkin eğitimindeki güncel eğilimler dikkate alınarak yalnızca bilgi değil, beceri, tutum ve değer kazandırmaya yönelik olarak, etkinlik, argümantasyon ve kanıt temelli olarak yapılandırılmaktadır. Bu yönüyle afet eğitiminde geleneksel algıları yıkan örnek ve yenilikçi bir eğitim uygulaması olarak değerlendirilebilir.

Proje iş paketleri ve gelişim süreci aşağıdaki gibidir:

  • Proje ekibi oluşturuldu,
  • Türkiye Afet Eğitimi Vizyonu ve Eylem Planı Taslağı hazırlandı,
  • Proje ekibi 22 Ocak-09 Şubat 2018 tarihleri arasında Japonya’da eğitim alındı,
  • Gerçekleştirilecek eğitimlerde kullanılacak olan eğitim içeriklerinin etkinlik temelli olarak yeniden tasarlanması için Haziran-Temmuz 2018 aylarında geniş bir uzman ekibin katıldığı iki çalıştay yapıldı,
  • 2018 yılında 3 eğitici eğitiminin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

  13-09-201813-09-201813-09-2018

 

Milli Müdafa Cad. 6/3 Ek Bina Kızılay/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.