Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 

Okul Tabanlı Afet Eğitimi Mesleki Gelişim Programı II. Faz Eğitimleri Başlıyor

Okul Tabanlı Afet Eğitimi Mesleki Gelişim Programı II. Faz Eğitimleri Başlıyor

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, AFAD, Türk Kızılay ve JICA iş birliği ile okullarda öğretmenlerimize yönelik online ve yüz yüze okul tabanlı afet eğitimlerinin düzenlenmesi amacıyla hazırlanan mesleki gelişim programı tanıtım toplantısı 29 Mayıs 2019 tarihinde MEB Başöğretmen Salonu'nda Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Safran, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürümüz Doç. Dr. Adnan Boyacı, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) temsilcileri, Bakanlığımız temsilcileri, öğretmenler ve öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirildi. 

Bakan Yardımcısımız Prof. Dr. Mustafa Safran, tanıtım toplantısındaki konuşmasında, Türkiye'nin büyük bir deprem kuşağında olmasına rağmen afet bilincinin çok geç oluştuğunu ifade etti. Afetlerdeki kaybı en aza indirmenin amaç olduğuna işaret eden Sayın Safran,"Türkiye'de son 10-15 yılda biraz daha aydınlanma çağına girdik bu noktada. Dost ülkelerin tecrübeleri, Millî Eğitim Bakanlığının eğitimleri Türkiye'de deprem bilincini belirli noktaya getirdiği noktasında olumlu kanaate sahibiz." diye konuştu. 

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürümüz Doç. Dr. Adnan Boyacı toplantının açılışında yaptığı konuşmasında, Okul Tabanlı Afet Eğitimi Programı'nın birinci fazının yaklaşık 10 yıl önce JICA iş birliğiyle başlatıldığını, yaklaşık 5,5 ay önce Okul Tabanlı Afet Eğitimi'nin ikinci fazının hayata geçirildiğini, bu fazda öğretmen ve okul yöneticilerine yönelik afete karşı farkındalık, afete proaktif müdahale gibi içeriklerin güncellenmesi çalışmalarının tamamlandığını ifade etti. Afet eğitimlerinde daha önce AFAD'ın dolaylı olarak yer aldığını dile getiren Genel Müdürümüz Doç. Dr. Adnan Boyacı, "Süreç içerisinde AFAD, ders içeriklerinin geliştirilmesi, dijital materyaller için desteğin sağlanması bağlamında çözüm ortağımız oldu. Daha sonra afet sonrası özellikle ilk yardım eğitimleri, öğretim materyali ve çözüm süreçlerinin yeniden tasarlanmasında Türk Kızılay ile iş birliğimizi geliştirdik. JICA da bu süreçte bize destek sağladı. Genel Müdürlüğümüz olarak öğretmenlerimizin mesleki gelişim programlarına afet eğitimlerini ekledik. Böylece, projemizin ikinci fazını 4'lü bir konsorsiyum ile içerik ve süreç olarak yeniden yapılandırdık.'' dedi. 

1 milyon öğretmene yönelik yeniden yapılandırılan mesleki gelişim programları ile online ve yüz yüze eğitim platformlarının planlandığı proje kapsamında öğretmenler önce online eğitimlere daha sonra ise AFAD ve Kızılay iş birliğinde düzenlenen yüz yüze eğitimlere katılacaklardır. Öğretmen eğitimlerinde ilk kez dijital materyal ve animasyonların hazırlandığı ve bu materyallerin uzaktan öğrenme yönetim sistemine yüklendiği proje kapsamında İlk etapta 5 bin 700 öğretmenin, 2 yıl içinde de 130 bin öğretmenin İlerleyen fazlarda da 270 bin dolayında öğretmenimizin bu eğitimlere katılmış olması hedeflenmektedir.  

30-05-201930-05-201930-05-201930-05-201930-05-201930-05-201930-05-2019

Milli Müdafa Cad. 6/3 Ek Bina Kızılay/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.