Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 

"Yabancı Dil Eğitimi Forumu”nda Öğretmen Eğitimlerinde Ortak Mutabakat Sağlandı

"Yabancı Dil Eğitimi Forumu”nda  Öğretmen Eğitimlerinde Ortak Mutabakat Sağlandı

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce,   Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri kapsamında yabancı dil eğitimi politika ve uygulamalarına yönelik hedefleri doğrultusunda ülkemizdeki yabancı dil eğitiminin ve yabancı dil öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerinin mevcut durumunun değerlendirilmesi ve bu alandaki yeterliliklerinin geliştirilmesine yönelik uygulamaların sınıf ortamında geliştirilmesi amacıyla 02-03 Mayıs 2019 tarihleri arasında "Yabancı Dil Eğitimi Forumu” düzenlendi.

Ankara’da iki gün süreyle gerçekleştirilen “Yabancı Dil Eğitimi Forumu” Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Sayın Emrullah İŞLER ve Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Adnan BOYACI’nın açış konuşmalarıyla 02 Mayıs 2019 tarihinde başladı.

Foruma, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu üyeleri, Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi milletvekilleri, Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi, YÖK, TÜSİAD, MÜSİAD temsilcileri, akademisyenler, Bakanlığımız üst düzey temsilcileri, ulusal ve uluslararası düzeyde yabancı dil alanında faaliyette bulunan kuruluşlar, özel okul temsilcileri, İngiliz, Fransız, Alman Kültür Merkezleri temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve sendikaların temsilcileri ile okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

Bakanlığımızın 2023 Vizyon hedefleri doğrultusunda planlanan yabancı dil eğitimi reformu kapsamında İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça yabancı dil alanı politikalarının, dil öğretim standartlarının ve sınıf içi uygulamaların geliştirilmesi, yabancı dil öğretmenlerinin genel ve özel alan yeterliliklerinin artırılmasının hedeflendiği forumda farklı paydaşlardan oluşan gruplar tarafından yabancı dil eğitimi; politika, öğrenen, öğretmen, program, ekosistem ve teknoloji boyutlarında değerlendirildi. Ortak mutabakatın sağlandığı forumda yabancı dil eğitimi strateji haritası oluşturuldu.

03 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen kapanış programı, Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa SAFRAN’nın konuşmaları ve yabancı dil eğitimi ile ilgili yapılacak çalışmalara, öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerine yönelik eğitim planlamalarına yön verecek değerlendirmelerin rapor sunumlarının yapılması ile sona erdi.

 

06-05-201906-05-201906-05-201906-05-201906-05-2019

Milli Müdafa Cad. 6/3 Ek Bina Kızılay/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.