Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 

Renk Çemberi-Sosyal Etkinlikleri Destek Projesi

Renk Çemberi-Sosyal Etkinlikleri Destek Projesi

Genç Hayat Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü işbirliği ile Anadolu Öğretmen Liselerinde yürütülen,  Renk Çemberi - "Sosyal Etkinlikleri Destek Projesi" kapsamında ve Habertürk sponsorluğunda uygulanan Renk Çemberi projesi, Marmara Bölgesi’nde 9 ilde 10 Anadolu Öğretmen Lisesinde 2010-2011 eğitim öğretim yılında başlamıştır.

Projenin hedef kitlesi, Milli Eğitim Bakanlığı ile Genç Hayat Vakfı tarafından belirlenen  ve aşağıda isimleri verilen, Anadolu Öğretmen Liselerinin öğretmenleri ve aynı okulların 9. 10. ve 11. sınıf öğrencileridir.

Genç Hayat Vakfı ile 22.11.2010 tarihinde imzalanan Protokol çerçevesinde Anadolu öğretmen lisesi öğrencilerinin okul içi ve okul dışı saatlerde yapacakları Eğitsel faaliyetlerinin amacına uygun olarak yürütülmesi için öğretmenlerin eğitimini içermektedir. Bolu ve Düzce illeri dahil Marmara Bölgesinde bulunan 8 ilimizde 10 Anadolu Öğretmen Lisesinde uygulanmaktadır. 4 yıllık olan proje süresi 2014  yılında tamamlanacaktır.                                      


2012 – 2013 Eğitim – Öğretim Yılı Sosyal Etkinlikleri Destek Renk çemberi Projesi Kapsamında Gerçekleştirilen Çalışmalar

Genç Hayat Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü işbirliği ile Anadolu Öğretmen Liseleri’nde ‘Sosyal Etkinlikleri Destek Projesi Protokolü’ kapsamında ve HaberTürk sponsorluğunda uygulanan Renk Çemberi projesi, Marmara Bölgesi’nde 8 ilde 10 Anadolu Öğretmen Lisesi’nde 2010 – 2011 eğitim öğretim yılında başlamıştır. Projenin hedef kitlesi, proje kapsamında Milli eğitim Bakanlığı ile Genç Hayat Vakfı tarafından belirlenen Anadolu Öğretmen Liseleri’nin öğretmenleri ve aynı okulların 9. 10. ve 11. sınıf öğrencileridir.

Sosyal Etkinlik Destek Projesi- Renk Çemberi´nin çıkış noktasını “Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği” oluşturmuştur. Proje bu yönüyle hem öğretim programlarını hem de bu programların uygulayıcısı olan öğretmenlerin eğitimini destekler niteliktedir.

2010 – 2011 eğitim öğretim yılında başlayan Renk Çemberi projesi, bu yıl 3. Pilot uygulama döneminde de Marmara Bölgesinde 8 farklı il, 10 farklı Anadolu Öğretmen Lisesin de proje içerikleri ve hedefleri doğrultusunda çalışmalar devam etmektedir.

20–22 Aralık 2012 tarihleri arasında İstanbul da gerçekleştirmiş olduğumuz 3. Öğretmen eğitimleri sonrasında 10 farklı Anadolu Öğretmen Lisesinde oluşturulan etkinlik takvimi çerçevesinde planlanan çalışmalar sürdürülmektedir.

Gerçekleştirilen öğretmen eğitimleri sonrası, gönüllü öğretmenlerimizin kolaylaştırıcılığında Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye kurulu onaylı 32 oturumu kapsayan Renk Çemberi Proje kitapçığı içerikleri gönüllü öğrencilerin aktif katılımıyla, proje hedefleri ve kazanımları çerçevesinde sürdürülmektedir.

Renk Çemberi Proje koordinatörü ve projenin izleme değerlendirme uzmanı tarafından öğretmen eğitimleri sonrası, ayda bir defa Sosyal etkinlikleri destek, Renk Çemberi projesini gerçekleştiren Anadolu Öğretmen Liselerine ziyaretimiz gerçekleşmekte. Mart ayıyla birlikte Milli eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünden Eğitim Uzmanı ve Uzman Yardımcısı projemizi yakından takip eden destekçilerimiz de bizlerle birlikte Anadolu Öğretmen Lisesi ziyaretlerine katılım göstereceklerdir.   Ziyaretlerimizin amacı, Sosyal etkinlikleri destek Renk Çemberi projesinin içeriklerinin müfredata girmesi için projenin kazanımlarını yakından gözlemlemek, etkin yönlerinin daha da güçlendirmek sıkıntı yaşanan noktalara anında alternatif çözümler üreterek proje işleyişinin sürdürülebilirliğini sağlamaktır.

Milli Müdafa Cad. 6/3 Ek Bina Kızılay/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.