Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 

"Yurt Dışı Türkler Öğretmen Akademisi" Tanıtım Toplantısı YapıldıMillî Eğitim Bakanlığı ile Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında yapılan çalışmaların ve Yurt Dışı Türkler Öğretmen Akademisi'nin tanıtımı amacıyla 9.07.2020 tarihinde dijital tanıtım programı gerçekleştirildi.

Millî Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu'nda sosyal mesafe kuralları gözetilerek gerçekleştirilen ve sosyal medyada canlı olarak yayınlanan toplantıya, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Adnan Boyacı ile YTB Başkanı Abdullah Eren katıldı.

Yurt dışında yaşayan 73 soydaş öğretmenin çevrimiçi katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda konuşan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, "Millî sınırlar dışında var olma stratejilerini geliştirmek diye bir hedefi var ülkelerin. Bize bu duygu çok daha önceden verilmişti ama 21. yüzyılda bu çok daha öne çıktı. 2023 Eğitim Vizyonu'ndaki en önemli hedeflerden biri de buydu. Dilinizi ve kültürünüzü yaşattığınız sürece varsanız. Aksi takdirde yok olma ve başka ülkedeyseniz asimile olma ihtimaliniz çok fazla. Bizim kültür ve gönül coğrafyamız dediğimiz coğrafya çok geniş ve 3 kıtaya yayılmış bir vaziyette. Millî Eğitim Bakanlığı olarak başarılı olmak için en büyük hedefimizin öğretmenler olduğunu her zaman vurguladık. Eğitimde kaliteyi artırmak istiyorsanız bu öğretmenin kalitesinden geçiyor. İçinde bulunduğumuz bu pandemi, dünyada online eğitimin önemini ortaya çıkardı. Yurt dışında bulunan öğretmenlerimize ulaşmak, onların mesleki gelişimlerinde katkıda bulunmak üzere, YTB ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü iş birliği içerisinde çalıştı ve çok önemli çalışmalar yaptı" dedi.

Covid-19 sürecinde Millî Eğitim Bakanlığının çok önemli bir görev üstlendiğinin altını çizen Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Serdar Çam ise "MEB bu dönemi mükemmel bir şekilde tamamladı. İnşallah bu sürecin tamamlanmasına kadar da devam edecek. 9 ülkeden 73 öğretmenimizin bu eğitim programına katılması da çok anlamlı bir olay. Çok geniş bir coğrafya ile bugün elektronik ortamda, çevrimiçi toplantıda bir araya geldik. Anlamlı ve önemli bir çalışma. Sonuçta gençliğimizi ve geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimize ne kadar katkı versek o kadar kıymetli. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığımız, bugün 6 milyona yaklaşan soydaşlarımız için önemli hizmetler üretiyor. Belki de yarım milyarı aşan bir dünya nüfusunun içinden bir kısmıyla; soydaş, dindaş, dildaş ama bir şekilde gönüldaş olarak gördüğümüz büyük bir milletler topluluğuna da hizmet üretmeye çalışıyor. Öğretmenlerimizin yapacağı çalışmalar ve katkılar gerçekten çok önemli. Sadece Türkiye merkezli olarak görülmemesi gerekir. Türkçe gerçekten çok önemli. Bugün belki Ankara'daki vatandaşımızdan çok daha iyi Balkanlarda, Orta Asya'da Türkçeyi kullanan insanlar bulunmakta. Dolayısıyla dünyanın en zengin dillerinden olan Türkçenin muhafazası bütün medeniyetlerin kodlarını taşıyan bütün ülkelere ait" şeklinde konuştu.

"840 bin online eğitim açtık."

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Adnan Boyacı konuşmasında YTB ile 2019'da yaptıkları protokol kapsamında yurt dışındaki öğretmenlere mesleki gelişim programları düzenlediklerini ifade etti.

"Bir kültürün, farklı coğrafyalarda parçalanmış hâlde duran kültürlerin bir arada buluşması ve eğitim üzerinden tüm çocuklarımıza dip dalgası olmasının başlangıcı olarak değerlendiriyoruz." diyen Boyacı, geçen yıl Irak'ın kuzeyinden getirdikleri Türkmen öğretmenleri Eskişehir'de ağırladıklarını ve eğitim verdiklerini hatırlattı.

Balkanlardaki öğretmenlere de mesleki gelişim programlarını düzenlediklerine değinen Boyacı, "1 Ocak-25 Mayıs arasında yaklaşık 840 bin online eğitim açtık. Bu eğitimlerin temel özellikleri ulusal ve uluslararası akredite programlar olmasıydı. Bu programların hepsi öğretmenler ile hazırlandı. Şu an iyi olan her şeyi gönül coğrafyamızdaki öğretmenlerimize ulaştırmaktan gurur duyuyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, YTB'ye destekleri için şükranlarımızı sunuyorum." şeklinde konuştu.

YTB Başkanı Abdullah Eren, soydaş coğrafyalarda Millî Eğitim Bakanlığı ile yoğun şekilde çalıştıklarını, geçen yıl yurt dışındaki 120 öğretmeni getirerek hizmet içi eğitim verdiklerini belirtti. Eren, şöyle konuştu:

"Korona süreci bize şunu gösterdi ki tüm eğitimlerimizi bir platform çerçevesinde verebiliriz. Önümüzdeki yıllarda farklı alanlarda bu platformu baz alarak eğitim süreci planlamayı düşünüyoruz. Bu online akademimiz çok daha fazla öğretmene, çok daha fazla coğrafyada öğretmenimize ulaşmamızı kolaylaştıracak."

"Yurt Dışı Türkler Öğretmen Akademisi" eğitim portalı ile yurt dışındaki öğretmenler, mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak dersleri takip edebilecek; programı başarıyla tamamlayanlara uluslararası akredite sertifika verilecek. Eğitim portalı, mesafe ve süre sınırlamasını ortadan kaldırarak mesleki gelişim eğitimlerine yurt dışındaki öğretmenlerin ulaşmasına imkân tanıyacak.

 

10-08-202010-08-2020

Milli Müdafa Cad. 6/3 Ek Bina Kızılay/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.