Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 

Yurt Dışındaki Türk Okullarında Görevli Öğretmenlerin Eğitimine İlişkin İş Birliği Protokolü İmzalandı

Yurt Dışındaki Türk Okullarında Görevli Öğretmenlerin Eğitimine İlişkin İş Birliği Protokolü İmzalandı

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı arasında yurt dışında yaşayan Türkler ve akraba topluluklarına yönelik eğitim ve öğretim faaliyetlerini yürüten öğretmenlerin ve Türkçe eğiticilerinin mesleki ve kişisel gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla eğitici eğitimlerini kapsayan iş birliği protokolü Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Adnan Boyacı ve Bakanlık temsilcilerinin de katılımı ile 12 Nisan 2019 tarihinde imzalandı.

Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Safran protokol imza törendeki konuşmasında;  geleceğin Türkiye'sini kuracak çocukları, yeni öğretim yöntemleri, modern eğitim kavramları ve teknoloji ile yetiştirmeyi ve geleceğin dünyasına hazırlamayı amaçladıklarını vurguladı. YTB ile yapılan iş birliği çerçevesinde, MEB´in tecrübelerinin, yurt dışındaki öğretmen ve Türkçe eğiticilerine katkı sağlamak amacıyla kullanılacağını belirten Sayın Safran, "Yurt dışında çocuklarımızı eğiten öğretmenleri, Türkiye´ye davet ederek veya uzaktan eğitim yoluyla eğiteceğiz. Eğiticileri eğitenlerin de oradaki Türk çocukları için Türkçemizin geliştirilmesi noktasında katkı vereceklerine ve bu katkının yeni ve daha etkili öğretim yöntemleri ile hizmete gireceğine inanıyoruz." diyerek, YTB Başkanı Eren´e desteklerinden dolayı teşekkür etti. 

Protokol kapsamında, yurt dışındaki Türk okullarında görevli öğretmenlere yüz yüze ve uzaktan eğitimlerin düzenlenmesi, öğretim programlarının hedef kitlesinin özellikleri ve programın uygulanacağı ülkenin eğitim ihtiyacına göre eğitimlerde kullanılacak materyal ve dokümanların hazırlanması, eğitim programlarını başarıyla tamamlayan öğretmenlere sertifika verilmesi hedefleniyor.

Ayrıca, yurt dışında yaşayan Türk çocuklarının ana dil eğitiminde alternatif bir öğrenme ortamı olarak, farklı disiplin ve alanlardan içeriklerin yer aldığı bir eğitim portalının oluşturulması planlanmıştır.

 

15-04-201915-04-2019

Milli Müdafa Cad. 6/3 Ek Bina Kızılay/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.