Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 

BİRLİKTE İNGİLİZCE PROJESİNİN "SÜREKLİ MESLEKİ GELİŞİM SETİ", TÜM İNGİLİZCE ÖĞRETMENLERİNİN ERİŞİMİNE AÇILDI

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü  öncülüğünde, İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimlerini güçlendirmek amacıyla hazırlanan "Sürekli Mesleki Gelişim Seti", Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden Türkiye'deki tüm İngilizce öğretmenlerinin erişimine açıldı.
BİRLİKTE İNGİLİZCE PROJESİNİN

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, British Council ve Sabancı Vakfı iş birliğinde Birleşik Krallık ve Türkiye'den uzman eğitmenler tarafından hazırlanan "Sürekli Mesleki Gelişim Seti", Millî Eğitim Bakanlığının çevrim içi platformu olan Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden Türkiye'nin 81 ilinde eğitim veren 81 bin İngilizce öğretmenine ulaşmayı hedefliyor.

Farklı konu başlıklarında 11 kitapçıktan oluşan set, aynı zamanda interaktif modülleriyle öğretmenlere etkileşim fırsatı tanıyor.

İngilizce öğretmenlerinin dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerisi öğretim stratejilerini geliştirmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanan kitap ve dijital içerikler; öğretmenlerin ders planlama, sınıf yönetimi, etkili kaynak kullanımı, kapsayıcılık ve değerlendirme uygulamaları konularında yetkinlikleri artırmayı amaçlıyor. Bu kapsamlı kaynaklar; teorik bilginin ötesinde, sınıfta ve mesleki gelişim topluluk toplantıları sırasında uygulanabilecek en iyi uygulamaların pratik örneklerini sunuyor.

Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerine yönelik sürdürülebilir bir sürekli mesleki gelişim sistemi oluşturmak amacıyla yola çıkan "Birlikte İngilizce" projesi, bugüne kadar 81 ilde on binlerce İngilizce öğretmenine ulaştı ve öğretmenlere yönelik hazırlanan bu set ile birlikte Türkiye'deki tüm İngilizce öğretmenlerine ulaşmayı hedefliyor.

Lansmanı gerçekleştirilen "Sürekli Mesleki Gelişim Seti"nin tanıtım toplantısına, Millî Eğitim Bakanlığı, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet Vural, British Council Eğitim Direktörü Ayşen Güven, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan'ın yanı sıra Türkiye'nin farklı illerinden İngilizce öğretmenleri katılım sağladı.

İngilizce'nin küresel ölçekteki önemine değinen Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet Vural, şunları kaydetti: "Proje; öğrencilerimizin İngilizce dil becerilerini geliştirmeleri, başarılı olmaları ve topluma katkıda bulunmaları için büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, Bakanlığımız Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından British Council ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle yürütülen "Birlikte İngilizce" projesi kapsamında İngilizce öğretmenlerimizin sürekli mesleki gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla 'Sürekli Mesleki Gelişim Seti' hazırlanmıştır. Bu kitapçıklar, İngilizce öğretmenlerimizin kendilerini ve öğrencilerimizin İngilizce dil becerilerini daha etkili bir şekilde geliştirmelerine yardımcı olacak birer kaynaktır."  

British Council Eğitim Direktörü Ayşen Güven, ortak yürütülen çalışma ile ilgili "Bu iş birliğimizin sonucu olan iki önemli çıktıyı daha kutlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 'Birlikte İngilizce' ile şimdiye kadar binlerce öğretmenimize sağladığımız desteği, Bakanlığımızın ÖBA bilişim ağıyla Türkiye genelindeki 80 bin öğretmenimize erişilebilir hâle getirerek İngilizce öğretmenleri ve sınıflarındaki öğrenciler için daha nitelikli, etkileşimli ve eğlenceli ders planları sunacağımıza inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan da hazırlanan kitap setinin önemini şu sözlerle vurguladı: Bu modüllerin Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden tüm İngilizce öğretmenlerinin erişimine açılması projenin yaygınlaşması açısından çok kıymetli. Öğretmenlerin en yüksek seviyede ve daha yenilikçi metotlarla İngilizce öğretme isteğine katkı sağlayacak bu modüllerle daha çok öğretmene ulaşabileceğimize gönülden inanıyorum.

Lansman törenine Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Emir Hasan Arslantaş ile Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Otrar da katıldı.

19-02-202419-02-202419-02-2024

Milli Müdafa Cad. 6/3 Ek Bina Kızılay/ANKARA - Personel İletişim Sayfası

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.