Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 

Eğitim/Eğitim Bilimleri Fakülteleri Dekanlar Konseyi Toplantısı Düzenlendi

Eğitimin ve öğretmen yetiştirmenin, insani ve kültürel kalkınma temelinde ele alındığı "Eğitim ve Eğitim Bilimleri Fakülteleri Dekanlar Konseyi Toplantısı" 26 Aralık 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.
Eğitim/Eğitim Bilimleri Fakülteleri Dekanlar Konseyi Toplantısı Düzenlendi

Eğitimin ve öğretmen yetiştirmenin, insani ve kültürel kalkınma temelinde ele alındığı "Eğitim ve Eğitim Bilimleri Fakülteleri Dekanlar Konseyi Toplantısı" 26 Aralık 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Toplantıda; Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf TEKİN, öğretmen niteliklerinin artırılması konusunda, istihdamla başlayıp hizmet içi eğitime kadar uzanan bir politika zincirini hayata geçirdiklerini, bu süreci tanımlamak için "Öğretmen Strateji Belgesini" oluşturduklarını, atamalarda mülakat sistemini hayata geçirdiklerini, öğretmenlik mesleği genel yeterliklerini yayınladıklarını, öğretmen akademilerinin kuruluşuna ilişkin hazırlıklarının sürdüğünü ve deneyim sahibi nitelikli öğretmenin yetiştirilmesi için ise,

- Öğretmen yetiştiren fakültelerin kurumlarımızda gerçekleştirdikleri öğretmenlik uygulamasının daha verimli olması için Uygulama Öğrencisi Değerlendirme Sistemini geliştirdiklerine,

- Öğretmenlik uygulamasında uygulama öğrencisinin performansını değerlendirdiklerine (uygulama öğretmeni ve uygulama akademisyenini tarafından) bu değerlendirme sonuçlarını da mülakatta bir veri olarak kullanmak istediklerine, 

- Uygulama öğretim üyesi ve uygulama öğretmenlerinin bu konudaki objektif değerlendirmelerinin önemli olduğuna,

- Öğretmenlik uygulamasının farklı okul türlerinde yapılmasının önemine,

- Üniversitelerin illerdeki öğretmen sayı ve branşlarını göz önünde bulundurulmadan formasyon öğrencilerini aldıklarına,

- Öğretim üyelerinin öğretmenlik uygulamasına aktif katılmalarının önemli olduğuna,

- Uygulama öğretim üyelerinin Uygulama Öğrencisi Değerlendirme Sistemine e-Devlet şifresi ile erişebileceğine,

 değindi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta SARAÇ, Yükseköğretim Kalite Kurulunun oluşturulmasına, üniversiteler arasında “Misyon Farklılaşması Odaklı İhtisaslaşma” projesinin hayata geçirilmiş olduğuna,  üniversitelerin bulundukları bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik yönlerden kalkınmasında lokomotif görevi üstlenmesi gerektiğine, benzer durumunda Eğitim/Eğitim Bilimleri Fakülteleri için de geçerli olduğuna değindi.

Daha sonra YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman moderatörlüğünde "İnsani ve Kültürel Kalkınma Temelinde Eğitim ve Öğretmen Yetiştirmeyi Yeniden Düşünmek" konulu panele geçildi. 

Panelde; Bilkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alipaşa Ayas "Eğitim Bilimleri ve Öğretmen Yetiştirme Alanında Lisans Programları ve Lisansüstü Programların Durumu", MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin "Öğretmen Yeterlikleri ve Uygulama İçinde Öğretmen Yetiştirme", Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Doğanay "Nitelikli Öğretmen Yetiştirmede Fakülte-Okul İşbirliğinin Rolü ve Önemi", Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Karahan "Eğitim/Eğitim Bilimleri Fakülteleri ve Öğretmen Yetiştirme Programlarında Kalite ve Akreditasyon Çalışmaları" ve Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adnan Boyacı ise "Sürdürülebilir Bir Toplum İçin İnsani Kalkınma Sürecinde Kapsayıcı Eğitim ve Öğretmenlik" başlıklı sunumlarını gerçekleştirmişlerdir.

Program, Dekanlar Konseyi Başkanının seçiminden sonra tamamlandı.

 

28-12-201728-12-201728-12-2017

Milli Müdafa Cad. 6/3 Ek Bina Kızılay/ANKARA - Personel İletişim Sayfası

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.