Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 

Nitelikli Öğretmen Yetiştirme Temalı 6. Eğitim Kongresi 30 Kasım 2017 Tarihinde TOBB´da Gerçekleştirildi

Nitelikli Öğretmen Yetiştirme Temalı 6. Eğitim Kongresi 30 Kasım 2017 Tarihinde TOBB´da Gerçekleştirildi

Nitelikli Öğretmen Yetiştirme temalı 6. Eğitim Kongresi 30 Kasım 2017 tarihinde TOBB da gerçekleştirildi. MEB Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM . kongrenin açılışındaki konuşmasında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Öğretmen Strateji Belgesi ve öğretmenlik mesleği genel yeterliklerinin öneminden bahsetti ve ne tür çalışmalarda kullanılabileceğine değindi. Erdem, kültürün gelecek kuşaklara aktarımının önemli olduğunu ve Bakanlık çalışmalarında buna çok önem verdiklerinden bahsetti.    

Açılış konuşmalarından sonra UNESCO Uluslararası Öğretmen Eylem Gücü Genel Sekreteri, Prof. Dr. Edem ADUBRA Dünyada Öğretmen Eğitimi: Nitelikli Öğretmen Ülkelere ne kazandırıyor başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler. Adubra konuşmasında Çin, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Finlandiya’dan örnekler vererek öğretmen eğitiminin öneminden bahsetti.    Dünya Bankası Kıdemli Eğitim-Sanayi Gelişim Uzmanı Joel REYES ise  ‘Daha iyi bir eğitim için öğretim’ başlıklı konuşmasında 21. Yüzyıl becerilerinin öneminden eğitime yansımalarından, öğretmen eğitimine yönelik yatırımların öneminden bahsetti.   

Kongrenin öğleden sonraki bölümünde “Nitelikli Öğretmen Yetiştirme” isimli panel YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet ŞİŞMAN başkanlığında, Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma BIKMAZ HAZIR, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih AKTEKİN,  TED Ankara Koleji Vakfı Genel Müdürü Sevinç ATABAY ve Emekli Öğretmen Kemal TOSUN’ un katılımlarıyla gerçekleştirildi.   

Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma BIKMAZ HAZIR konuşmasında Eğitim Fakültelerinin programlarının güncellenmesi sürecinden, eğitim fakültelerinin temel görevinin öğretmen yetiştirme olması gerektiğinden, mezun takip sistemlerinin öneminden, eğitim fakültesi olarak gerçekleştirmek istedikleri araştırmalar için kolaylıklar sağlanması gerektiğinden bahsetti.   

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih AKTEKİN konuşmasında “Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterliklerinin yayın sürecinden, anlamından ve içeriğinden bahsetti. Aktekin, yeterliklerin eğitim fakültelerinin ders içeriklerinin, öğretmenlik uygulamalarının yeterliklere uygun olarak planlanması gerektiğini söyledi. Aktekin konuşmasının devamında öğretmen performans değerlendirmesinin öğretmenlik mesleği genel yeterliklerine dayandırıldığını ve performans değerlendirmenin temel amacının kişisel ve mesleki gelişime destek olmak olduğunu söyledi.   

TED Ankara Koleji Vakfı Genel Müdürü Sevinç ATABAY Endüstri 4.0 ve Öğretmenler başlıklı konuşmasında öğretmenlik uygulamalarının öneminden bahsetti. Atabay, öğrenci öğretmeni sadece dinlemez aynı zamanda izler buda öğretmenin davranışlarının da sınıf içerisinde çok önemli olduğunu söyledi.  Atabay konuşmasının devamında öğrencilerimizi motive etmemiz gerektiğinden hataları söylemek yerine doğruları öne plana çıkarmamız gerektiğinden bahsetti.   

Emekli Öğretmen Kemal TOSUN konuşmasında öğretmenlik deneyimlerinden, öğretmenlik mesleğinin öneminden, öğretmenlik mesleğinin severek yapılması gerektiğinden bahsetti.     

    04-12-201704-12-201704-12-2017

Milli Müdafa Cad. 6/3 Ek Bina Kızılay/ANKARA - Personel İletişim Sayfası

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.