Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 

SINIF ÖĞRETMENLERİNİN TÜRKÇE ÖĞRETİM BECERİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ NE YÖNELİK 2023 YILINDA PLANLANAN HİZMET İÇİ EĞİTİMLER BAŞLADI

SINIF ÖĞRETMENLERİNİN TÜRKÇE ÖĞRETİM BECERİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ NE YÖNELİK 2023 YILINDA PLANLANAN HİZMET İÇİ EĞİTİMLER BAŞLADI

17-01-202317-01-2023

 

 

 
 

 

 

 

Millî Eğitim Bakanlığı ve UNICEF iş birliğinde yürütülmekte olan "Sınıf Öğretmenlerinin Türkçe Öğretim Becerilerinin Geliştirilmesi Çalışması" kapsamında yaklaşık 100 bin sınıf öğretmenine ulaşılması hedefleniyor.

Bu kapsamda 2023 yılı içerisinde planlanan hizmet içi eğitim faaliyetleri Mersin Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü, Rize Çayeli Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü ve Aksaray Hizmet İçi Eğitim Enstitüsünde 16/01/2023 tarihinde aynı anda başladı.

Söz konusu çalışma, ülkemizin farklı yerlerinde görev yapan sınıf öğretmenlerinin Türkçe öğretim becerilerinin geliştirilmesi ve sürdürülmesi amacıyla yenilikçi pedagojik yaklaşım, uygulama ve teknolojik çözümlerin işe koşulacağı bir öğretmen eğitimi modelini ortaya koyuyor.

Çalışma kapsamında; Sınıf öğretmenlerinin dinleme, konuşma, okuma, okuduğunu anlama ve yazma öğretim becerilerinin geliştirilmesi, basılı materyaller ile çoklu medya kaynaklarından bilgiye erişme, bilgiyi düzenleme, sorgulama, kullanma ve üretme öğretim becerilerinin geliştirilmesi, Türkçe öğretiminde güncel öğretim yöntem ve tekniklerini kullanım, öğrenme ortamları ve materyal tasarlama becerilerinin geliştirilmesi, Türkçe öğretiminde değerlendirme yöntem ve araçları kullanımı becerilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Bu amaç doğrultusunda oluşturulan eğitim programı ve buna yönelik olarak hazırlanan "Öğretmen Kılavuzu" ve "Eğitici Eğitimi Kılavuzu" kitapları ile Türkçe eğitimi alanındaki gelişmelerle, öğrencilerin dil becerilerini geliştirmeyi hedefleyen Türkçe dersleri için yeni öğretim yöntem, teknikleri ve öğretimin farklılaştırılması yoluyla ilkokul öğretmenlerinin sınıflardaki rol ve görevlerinin geliştirilmesi destekleniyor.

 

Milli Müdafa Cad. 6/3 Ek Bina Kızılay/ANKARA - Personel İletişim Sayfası

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.